پرسش‌های متداول

کام‌آپز چیست؟

کام‌آپز به عنوان مرکز نوآوری شرکت ویراصنعت فرارشد نوشیروانی راه‌اندازی شده است. در این فضای کارآفرینی افراد زیادی در نقش‌های گوناگونی مشغول به کار هستند. عده‌ای برگزارکننده رویداد کارآفرینی و یا تسهیل‌گر رویداد هستند؛ عده‌ای دیگر منتور یا مربی کارآفرینی؛ افرادی نیز در کام‌شهر فعالیت می‌کنند و هر کدام به نحوی به فضای کارآفرینی گره خورده‌اند.
کام‌آپز با هدف گردهمایی و ایجاد هم افزایی بین فعالین اکوسیستم استارتاپی برنامه‌ریزی شده است تا با حمایت ایده‌ها و استارتاپ‌ها به فضای کارآفرینی کشور کمک به‌سزایی کند.

آیا کام‌آپز شتاب‌دهنده است؟

خیر. کام‌آپز به عنوان مرکز نوآوری شرکت ویراصنعت فرارشد نوشیروانی متفاوت از سایر شتاب‌دهنده است. ضمن اینکه اقدام به سرمایه‌گذاری در مرحله آغاز استارتاپ‌ها می‌کند، تمامی توان خود را جهت حمایت معنوی استارتاپ‌ها به کار خواهد گرفت. کام‌آپز برنامه‌هایی مانند حمایت از پایان‌نامه‌ها، کمپ‌های دوره‌ای کسب و کار در کنار بهره‌گیری از مربیان خبره در حوزه کسب و کار را در دستور کار خود دارد.

کام‌شهر کجاست؟

کام‌شهر، شهر استارتاپ‌های مورد حمایت مرکز نوآوری شرکت ویراصنعت فرارشد نوشیروانی (کام‌آپز) است. در این شهر مربیان و تیم‌های استارتاپی به هم‌افزایی و پیش‌برد ایده‌های خود و در نهایت تولید محصول یا ارئه خدمات می‌پردازند. همچنین با توجه به ارتباط خوب مدیران شرکت ویراصنعت فرارشد نوشیروانی، سرمایه‌‌گذاران نیز به این شهر آمده و از تیم‌های قوی حمایت خواهند کرد.

کام‌کمپ چیست؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

شرایط ورود به کام‌شهر و حمایت از استارتاپ چیست؟

کام‌آپز سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها را در حوزه‌های مختلف انجام خواهد داد. اما توجه خاصی به ساخت محصولات و ارائه خدماتی جهت شکست تحریم‌ها دارد و  ایده‌هایی با این ویژگی از حمایت ویژه کام‌آپز برخوردارند. استارتاپ‌‌ها پس از ثبت‌نام، ارزیابی و توافق نهایی با تیم کارآفرین وارد کام‌شهر شده و از حمایت‌های کام‌آپز برخوردار خواهند شد.

چه مربیانی در کام‌شهر زندگی می‌کنند؟

مربیان کام‌آپز متخصصان و کارآفرینانی هستند که منتور رویداد‌های بزرگ کارآفرینی و کام‌کمپ بوده و با توجه به دانش و تجربه خود می توانند به استارتاپ‌ها کمک نمایند. انتخاب منتورهای کام‌آپز با توجه به نیاز کسب و کار صورت می‌پذیرد.

آیا پیمان‌نامه‌ی عدم‌افشا را امضا می‌کنید؟ از کجا بدانم که ایده‌ی مرا نمی‌دزدید؟

بد نیست مقالاتی را درباره ارزش ایده‌ها بخوانید تا به ارزش ایدۀ صِرف بیشتر پی ببرید. به نظر ما، ایدۀ صِرف ارزش چندانی ندارد و تیمی که بتواند ایده‌ای را به کسب‌وکاری مولد تبدیل نماید، حائز ارزش است. از همین رو، پخت و پز ایده‌ها صرفا برای کمک به افراد و تیم‌هایی است که نیازمند خدمات آموزشی و مشاوره‌ای  برای راه‌اندازی استارتاپ خود هستند. البته به محض این که استارتاپی وارد کام‌شهر شود، پیمان‌نامه‌ی عدم‌افشایی بین کام‌آپز و اعضای تیم استارتاپ‌ منعقد می‌گردد.

میزان سرمایه گذاری کام‌آپز چقدر است؟

سقف سرمایه گذاری کام‌آپز بسته به نیاز استارتاپ متفاوت است که  با تصمیم کمیته سرمایه گذاری و ارزش استارتاپ تعیین می‌شود.

آیا قصد استخدام نیرو دارید؟

شرکت ویراصنعت نوشیروانی و شهروندان کام‌شهر نیازمند نیروی متخصص برای پیشبرد اهداف خود هستند. لذا امکان استخدام توسط شرکت یا هر یک از استارتاپ‌های کام‌شهر وجود خواهد داشت.

ایده‌ای دارم ولی نمی‌دانم از کجا شروع کنم؟

شما می‌توانید پس از تکمیل فرم “درخواست پخت‌ و پز ایده” از  جلسات مشاوره‌ای که به صورت مجازی و رایگان در کام‌آپز ارائه می‌شود، استفاده کرده و از مربیان، متخصصان و مشاوران ما بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید در رویداد‌های کام‌کمپ که به صورت دوره‌ای برگزار خواهد شد استفاده کنید.

آیا امکان حمایت چند استارتاپ با ایده مشابه در کام‌شهر وجود دارد؟

نوآوری یکی از مهمترین معیارهای موفقیت هر استارتاپ است و به همین منظور در صورتی که استارتاپ‌های نوآور بازاری مشابه با استارتاپ‌های قبلی کام‌شهر داشته باشند،‌ برای سرمایه‌گذاری بررسی خواهند شد و در صورت نوآوری و داشتن تیم قوی به کام‎شهر وارد می‌شوند.

چه استارتاپ‌هایی حمایت می‌شوند؟

کام‌آپز از استارتاپ‌های در حوزه‌های مختلف حمایت خواهد کرد. اما توجه خاصی به حوزه ساخت محصولات و ارائه خدماتی جهت شکست تحریم‌ها دارد و  ایده‌هایی با این ویژگی از حمایت ویژه کام‌آپز برخوردارند.

نوع حمایت از استارتاپ‌ها چگونه است؟

بخشی از حمایت از استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری نقدی و بخش دیگری در قالب برنامه مربیگری و راهنمای کسب و کار، دسترسی به جامعه کسب و کار کام‌شهر و در صورت داشتن شرایط استفاده از زیر ساخت‌های فنی و انسانی شرکت ویراصنعت فرارشد نوشیروانی است. همچنین در اختیار قرار دادن فضای کار اشتراکی در آبنده فراهم خواهد شد.

کام‌آپز در چه مرحله‌ای از استارتاپ حمایت می‌کند؟

کام‌آپز از پخت و پز ایده تا ورود به بازار همراه استارتاپ‌ها خواهد بود و با توجه به مرحله‌ی هر استارتاپ در هنگام شروع حمایت، بسته‌های مختلفی برای تیم‌های کارآفرین در نظر می‌گیرد. سرمایه‌گذاری در مرحله‌ای که محصول اولیه یا خدمات مورد نظر آماده شده و آماده ورود به بازار باشد و در موارد خاص تیم‌های کارآفرینی که دانش فنی بالایی داشته و می‌توانند بر روی ایده‌های خود کار کنند انجام خواهد شد. در تمامی مراحل افراد می‌توانند در برنامه‌های استارتاپی کام‌آپز همچون کام‌کمپ حضور یابند.

در صورتیکه توسعه محصول/خدمت ما برون سپاری شده باشد، می‌توانیم به همکاری با کام‌آپز امیدوار باشیم؟

خیر. با توجه به اینکه تکنولوژی محصول/خدمت از مهمترین معیارهای سرمایه‌گذاری کام‌آپز می‌باشد، باید توسعه محصول/خدمت به صورت داخلی و توسط تیم فنی قوی انجام گردد و تمامی شهروندان کام‌شهر دارای دانش فنی داخلی برای تولید محصول/خدمت می‌باشند. لذا افراد و تیم‌هایی که این ویژگی را ندارن امکان ورود به کام‌شهر را نخواهند داشت. در صورتی که دانش فنی داخلی ندارید، شرکت در کام‌کمپ برای تشکیل تیم با دانش فنی مورد نیاز برای نهایی‌سازی ایده‌ی شما مفید خواهد یود.

چگونه می‌توانم شهروند کام‌شهر شوم؟

افراد یا تیم‌های مختلف که در مراحل اولیه پخت و پز ایده هستند  می‌توانند از طریق تکمیل فرم “درخواست پخت و پز ایده” اقدام کنند. تیم‌هایی که در مراحل میانی استارتاپ هستند از این صفحه می‌توانند فرایند ورود به کام‌شهر را آغاز کنند.

آیا قبل از ورود به کام‌شهر، نیاز به ثبت شرکت است؟

خیر. داشتن تیم کارآفرین کفایت می‌کند.

آیا استارتاپ‌های یک‌نفره می‌توانند وارد کام‌شهر شوند؟

حمایت معنوی کام‌آپز در مرحله پخت و پز ایده به صورت فردی امکانپذیر است. اما داشتن تیم از معیار‌های سرمایه‌گذاری مالی کام‌آپز می‌باشد. با توجه به اینکه مدیریت اجرایی شرکت بر عهده هم-بنیانگذاران استارتاپ است، داشتن تیم ضروری است.

بنابراین ورود استارتاپ‌های تک‌بنیان‌گذاره به کام‌شهر امکانپذیر نیست. به نظر ما، سر و کار داشتن با استارتاپ‌های یک‌نفره سخت است و احتمال موفقیتشان نیز پایین است. به همین منظور در برنامه‌های کام‌کمپ، افراد می‌توانند بدون داشتن تیم حضور یابند که تیم‌سازی در هفته‌های اول برنامه انجام می‌گردد.

برای راه‌اندازی استارتاپ‌ ایده‌ی فوق‌العاده‌ای دارم، اما مهارت فنی لازم را ندارم. با وجود این، امکان ورود به کام‌شهر را دارم؟

خیر. مهم است که بنیان‌گذاران استارتاپ‌ مهارت‌های لازم برای ساخت محصول یا ارائه خدمت را داشته باشند، به‌جای اینکه برون‌سپاری کنند. برای عموم کسب‌وکارها این‌طور است که نیاز به هم‌بنیان‌گذاری فنی دارید. بنابراین شرکت در کام‌کمپ برای تیم‌سازی پیشنهاد می‌شود.

تیم ما دو استارتاپ‌ دارد. آیا می‌توانیم هر دو ایده را وارد کام‌شهر کنیم؟

بله، ولی ما چنین کاری را پیشنهاد نمی‌کنیم. بهتر است استارتاپ‌ مورد علاقه‌تان را انتخاب کرده و با آن وارد کام‌شهر شوید.